Çiçek Bakımı

Çiçek Bakımı

Çiçekler, hayatımızın her anına ortak olan kıymetli konuklardır. Bazen evimizi güzelleştirmek için bazen de sevgiyle büyütebilmek için çiçek alır ve yetiştiririz. Bazı günlerde ise; sevdiklerimiz tarafından gönderilir ve mutluluğumuza ortak olurlar.
Bakımını ne kadar doğru yaparsak o kadar çok güzelliklerini gösterirler. Bu sayfadan, evinize ortak olan, salon çiçeklerinin bakımı hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz.

Orkide Bakımı

- Orkideler, aydınlık yerleri severler. 
- Orkidenizi direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmadan aydınlık bir yere koyun. Işık ihtiyacı yalnızca gövdesi ve yaprakları için değil kökleri için de gereklidir. Bu nedenle, şeffaf saksı kullanılmalı ve gerekmedikçe saksısı değiştirilmemelidir. 
- Toprağı özel bir karışımdır. Standart bitki toprakları ile yetiştirilmesi mümkün değildir. Eğer toprak değişimi yapacaksanız, özel orkide toprağı edinmelisiniz.
- Sulama toprak tam kurumadan yapılmalı ancak çok sık yapılmamalıdır. Sulama yaparken yapraklara ve çiçeklere su değdirilmemelidir.
- Orkide için ideal hava sıcaklığı 13-30 derece arasındadır. Pencere kenarlarında hava akımından korunarak muhafaza edilebilir.

Spatifilyum (Barış Çiçeği) Bakımı

- Spatifilyum her ne kadar aydınlık ortamı sevse de güneş ışığını direkt olarak almamalıdır. Ortamın aydınlık olması gelişimini hızlandırır. Yaprakları güneşe doğru yönelebilir. Bu sebeple ara sıra yönünün çevrilmesi önerilir.
- Bitki için ideal ortam sıcaklığı 10-28 derece arasıdır.
- Bitkinin sulaması haftalık olarak yapılabilir. Havalar ısındıkça toprağın kurumamasına dikkat edilmelidir.
- Eğer sulamada musluk suyu kullanacaksanız 2 gün oda sıcaklığında beklettiğiniz suyu kullanmalısınız.
- Bitkinizi sularken duşlama yöntemini kullanıp, yapraklarını da nemlendirebilirsiniz. Bu bitkinize zarar vermez aksine iyi gelecektir.
- Saksı değişimi 2-3 senede bir, ilkbahar aylarında yapılabilir.
- Mineral bakımından zengin topraklar tercih edilmelidir.

Difenbahya Bakımı

- Difenbahya direkt olarak güneş ışığı almak istemeyen bitkilerdendir. Güneş ışığına direkt temas ederse yapraklarının formu bozulabilir.
- Çiçeğin sulaması; düzenli, ölçülü ve toprağın her yanına eşit dağılacak şekilde yapılmalıdır.
- Çiçeğinizin sulamasını, yazları haftada 2 kez yapabilirsiniz. Kış aylarında haftada 1 gün sulama yeterli olacaktır.
- Difenbahya, tropikal bir bitkidir. Bu yüzden uygun ortam sıcaklığı en az 10-12 derece arasında olmalıdır.
- Hava akımı bitki için çok tehlikelidir. Bu sebeple kapı önlerinde ya da açık tutulan pencerelerin önlerinde bulundurulması önerilmez.
- Gevşek yapılı ve hava gözenekleri bol olan topraklardan hoşlanır. Saksı değişimi ve çoğaltma için ilkbahar uygundur

Yucca Bakımı

- Güneşi çok seven bir bitkidir. Güneşe olan ihtiyacı diğer saksı çiçeklerine göre oldukça fazladır. Bu nedenle yeteri kadar güneş almazsa bitki çürüyebilir.
- Direkt olarak güneş ışığı almayı sevmez ve yaprakları güneş yönüne doğru uzar. Bu sebeple düzenli aralıklarla bitkinin yönü değiştirilmelidir.
- Yucca düzenli sulama isteyen bitkilerdendir. Haftada 2 gün belirli aralıklarla sulama yeterli olacaktır. Kışın ise sulama haftada 1 güne düşürülmelidir.
- Sulama bakımındaki en önemli kriteri; kışın oda sıcaklığında bekletilen su ile sulama yapılmasıdır.
- Yucca soğuğu sevmez. Özellikle kış aylarında bulunduğu ortamın 15 dereceden düşük olmaması gerekir.
- Saksı ve toprak değişimi yıllık olarak, ilkbahar ortasında yapılmalıdır.

Bonsai Bakımı

- Bonsai, hassas bitkilerdendir. Bakımını yaparken aşırıya kaçılmamalıdır.
- Sularken toprak nemini kontrol etmeli ve ihtiyaç duydukça su vermelisiniz. Bu oran havalar sıcak iken gün aşırı, kış aylarında ise 3 günde bir defa sulama şeklinde yapılabilir.
- Bonsainizi sularken yavaş ve dikkatli olmalısınız. Toprağın sulama esnasında suyunu çekmesine dikkat etmelisiniz.
- Daha düşük sıcaklıklar, bonsai bitkinizin formunu bozabilir.
- Ev veya ofisinize yerleştirirken, günün belli zamanlarında aydınlık, belli zamanlarında karanlık kalabileceği bir bölge tercih edin.
- Bonsai toprak değişimi 2-3 yılda bir yapılır.

Antoryum Bakımı

- Antoryum bitkisi, güneş ışığını gördüğü zaman çiçek açar fakat çok fazla güneş ışığına maruz bırakmamalısınız.
- Humusça zengin olan topraklardan hoşlanır.
- Oda sıcaklığında bekletilen kireçsiz su ile sulanmalıdır. Haftada 1 kez sulamak yeterli olacaktır.
- Antoryum nemli ve havadar ortamlardan hoşlanır.
- Soğuk havalar antoryum için olumsuzdur. Sıcaklık sıfırın altına düştüğü zaman yaşayamaz.
- Saksı değişimi için ilkbahar beklenmelidir.

Şeflera (Schefflera) Bakımı

- Şeflera bitkisi, direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Diğer ışıklardan da yararlanabilir.
- Her mevsim güzelliğini koruyabilir ancak oda sıcaklığında bakılmalıdır. Ortam sıcaklığı 7 derecenin altına inmemelidir.
- Düzenli sulamak önemlidir. Kış aylarında soğuktan koruyarak az sulanmalı, yaz aylarında ise sulama arttırılmalıdır.
- 2-3 yılda bir saksı değişimi yapılabilir. İlkbaharın ortaları saksı değişimi için uygundur.
- Havaların ısınması ile birlikte budama yapılabilir.

Teraryum Bakımı

- Teraryum bakımında en önemli husus sulamadır. Sulamanın fısfıs ile yapılması gerekir ve sulama sıklığı bitkinin türüne göre değişim gösterebilir. Genel olarak toprak nemini kaybetmeye yakın sulama yapılması önerilir.
- Isıtıcı ve klimalara uzak bir bölgede konumlandırılmalıdır.
- Güneş ışığının dik gelmesinden korunmalıdır.
- Kesinlikle gübreleme yapılmamalıdır.
- Teraryum nemi seven bir bitkidir fakat çok sulama yapılırsa nem oranı artar, çürümeler ve yosunlanmalar meydana gelebilir.

Vazo Çiçekleri Bakımı

Güzel görüntüleri ve mis kokularıyla bizi mest eden vazo çiçeklerimizi, uzun süre nasıl muhafaza edebiliriz?
Vazodaki çiçeklerimiz çoğu zaman 1 hafta içinde kurur. Eğer özen gösterip, çiçeğin bakımını düzenli yaparsak, 1 ay boyunca taze kalmasını sağlayabiliriz. Bakımı şu şekilde yapılmalıdır;

1)  Öncelikle çiçeğin bağlı olduğu bir ip varsa kesip, çiçeği rahatlatıp vazoya koymalıyız.
2) Çiçeğin daha rahat su alabilmesi için, dallarındaki yaprakları ve dikenleri temizlemelisiniz.
3) Suyunu her gün taze su ile değiştirmelisiniz.
4) Vazonuzu aydınlık ama direkt olarak güneşle temas etmeyecek bir yere yerleştirmelisiniz.
Çiçek bakmak, özen isteyen bir iştir. Doğru bakımını yapıp, doğru yere koyarsak istediğimiz sonuçları alabiliriz. Onların da canlı olduklarını unutmadan gereken özeni göstermemiz gerekir.
Çiçek bakımında güzel sonuçlar almak istiyorsak, toprağı ile ilgili bilgi sahibi olmalıyız. Her çiçeğin istediği toprak farklıdır. Bazı çiçekler kireçli topraklarda yetişirken bazıları bol humuslu topraklarda yetişir. Sulama da önemli etmendir. Suyu çok seven bir çiçeği susuz bırakırsanız kurur. Aynı şekilde suya çok ihtiyaç duymayan bir çiçeğe fazla su verirseniz kökleri çürüyebilir.
Çiçeklerin konumu da gelişimlerini olumlu veya olumsuz etkiler. Birçok bitki hava akımından hoşlanmaz ve kapı aralıklarına konulduğu zaman yaprakları zarar görebilir. Eğer çok fazla güneş istemeyen bir bitkiyi güneşi dik açı ile göreceği bir yere bırakırsanız aynı şekilde yaprakları solacak hatta ölecektir. Bu durum, ışık seven bir bitkinin güneşten mahrum bırakılması sonucu da görülebilir. Bazı bitkiler ise günün belli saatlerinde güneş ışığı isterken belli saatlerinde de daha gölge alanlarda durmak isterler. Bitkileri evlerimizde misafir ettiğimiz zaman onlara kendi doğal yaşam alanlarındaymış gibi bir ortam sağlamazsak, uyum sağlamakta güçlük çekeceklerdir. Bu sebeple onları yerleştirdiğimiz alanların uygun aydınlıkta ve ısıda olması gerekir. Fazla ya da düşük sıcaklık deformasyonlara sebep olabilir.
Bitkilerinizin uygun zamanlarda saksı değişiminin yapılması, gübrelenmesi ve beslenmesi gerekir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edecektir. Ayrıca balkonda yetiştirmeyi düşündüğünüz bitkilerin de o ortama uyum sağlayabilecek bitkiler olması gereklidir.